Dědické řízení a kdo na něj má nárok?

Dědické řízení má jasně stanovené zákonitosti. Například jasně stanovuje, kdo po zůstaviteli, tedy zemřelém, může dědit. Pro určení dědiců a jejich nároku na majetek zákon jmenuje takzvané dědické třídy.

Číst

Dědické třídy

Do první dědické třídy patří děti a manžel či manželka rovným dílem. Pokud některé z dětí nedědí, jeho podíl připadá jeho potomkům - jeho dětem nebo vnoučatům. Manžel a manželka nemohou v první skupině dědit sami. Když nejsou děti, dědí se podle pravidel druhé dědické třídy.

V druhé dědické třídě může tedy být manžel či manželka, rodiče zůstavitele a osoby, které žily se zůstavitelem ve společné domácnosti alespoň rok před jeho smrtí, pečovaly o společnou domácnost, nebo byly na zůstavitele odkázány výživou.
Lidé, kteří se zemřelým sdíleli domácnost a přitom se zůstavitelem nebyli manžele, nemohou dědit ve druhé dědické třídě sami. Pokud není jiný dědic, dědí až ve třetí třídě.

Do třetí třídy spadají sourozenci zůstavitele rovným dílem a osoby, které žily se zůstavitelem ve společné domácnosti alespoň rok před jeho smrtí a které pečovaly o společnou domácnost, nebo byly na zůstavitele odkázány výživou. Po sourozenci zůstavitele dědí ve třetí třídě pouze jeho děti, děti jeho dětí už nikoli. Takže filmy o tom, jak někdo přišel k majetku po prastrýčkovi ze zahraničí, jsou čistou fikcí.

Do čtvrté dědické třídy spadají rovným dílem prarodiče zůstavitele, do páté třídy prarodiče rodičů zůstavitele a do šesté dědické třídy potom vnuci sourozenců zůstavitele a děti prarodičů zůstavitele – tedy tety a strýcové. Pokud ani po této linii není možné najít dědice, připadne majetek zůstavitele státu.

Poslední vůle a závět

Dědit je možné podle jmenovaných dědických tříd, ale také podle poslední vůle, neboli závěti. Tu lze napsat celou vlastní rukou, na psacím stroji či počítači. Nutná je přítomnost dvou svědků, ti ale nesmějí být jako dědicové zmíněni v závěti. Nejbezpečnějším způsobem, jak poslední vůli vytvořit a dát ji všechny náležitosti, je navštívit notáře a sepsat poslední vůli formou notářského zápisu.

V závěti není možné klást si podmínky – české právo neumožňuje klást si k dědictví podmínky. Není tedy možné uvést například podmínku, že potomek dostane dědictví, pokud se ožení nebo dostuduje školu. A i v případě, že v závěti taková pasáž je, není k ní při dědickém řízení přihlíženo.