Fáze dědického řízení, aneb co vše vás může potkat

Dědické řízení nelze uspěchat. Má své zákonitosti.
Dědické řízení má své fáze, zákonitosti a rizika průtahů. Nic nelze uspěchat. Nepřiměřenému zdržení může zabránit pouze účastník řízení. Kdy ale může vzniknout prodleva?

Číst

Začátek dědického řízení

Dědické řízení začíná tím, že soudní komisař zjišťuje, jaký majetek po sobě zůstavitel zanechal. Už na počátku si tedy musí od úřadů a institucí vyžádat různé doklady a také výpisy z účtů. Samostatnou kapitolu potom tvoří přeplatky, případně nedoplatky na energiích, protože dotyční poskytovatelé služeb vyúčtují stav k datu úmrtí teprve poté, co dojde k ukončení příslušných smluv.

Zdržení

Zdržení může vzniknout i v případě, když je potřeba nějaký majetek ocenit znaleckým posudkem. I na ten se ale musí čekat. Prodleva může nastat také v případě, že se dědici neshodnou při výběru znalce, takže jej musí ustanovit soudní komisař.
K prodlevě vede také to, pokud během řízení zemře některý z účastníků. V tom případě je nutné počkat, až budou zjištěni jeho dědicové, s nimiž se dále jedná jako s takzvanými procesními nástupci.

Zdržení může nastat také v případě, že je některý z účastníků omezený ve svéprávnosti nebo je nezletilý. U nezletilých dědiců musí dědickou dohodu schvalovat opatrovnický soud, což často trvá i několik měsíců.
Když některý z dědiců dědictví odmítne, musí soudní komisař vyhledávat vzdálenější příbuzné. Někdy je to snadné, jindy jde o rozsáhlé pátrání, které s sebou přináší dlouhé zdržení.

Prodleva přichází také v případě, že se neví, kde některý z dědiců pobývá, nebo se mu z nějakého důvodu nedaří doručovat obsílku. Zákon v určitých případech vyžaduje doručení prostřednictvím vyhlášky. Ta pak visí na úřední desce soudu šest měsíců.

Cizí prvek

Některé dědické věci obsahují takzvaný cizí prvek, což znamená, že vyžadují dotazy do institucí v jiném státě. Taková situace typicky nastává v případě, kdy zůstavitel vlastnil majetek v zahraničí. V takovém případě je nutné adresovat dotaz prostřednictvím příslušného soudu, vyplnit příslušné formuláře a angažovat soudního tlumočníka. To vše řízení protahuje.

Nejdelší průtahy v dědickém řízení však vzniknou tehdy, když se dědici nedokážou dohodnout. V krajním případě se musí dědické řízení přerušit a spor se řeší zvlášť, v novém soudním řízení, které v extrémních případech trvá několik let.