Dědické právo a vydědění

Kdo je vlastně dědic a co to znamená někoho vydědit?
Fyzická osoba, právnická osoba, nebo také stát. Dědicem se stává ten, kdo v okamžiku úmrtí takzvaného zůstavitele splňuje dané podmínky. Pokud tedy není takzvaným nezpůsobilým dědicem.

Číst

Dědické právo

Má poměrně jasně definované podmínky, za kterých je možné získat majetek zesnulého. Toho zákon zmiňuje jako takzvaného zůstavitele. Dědit po něm může fyzická či právnická osoba, nebo dokonce stát. Dědicem se ale nemůže stát takzvaný nezpůsobilý dědic.

Kdy se stanete nezpůsobilým dědicem?

Je to například v případě, že se dopustíte úmyslného trestného činu vůči zůstaviteli, jeho předkovi, potomkovi nebo manželovi, případně zavrženíhodného činu proti zůstavitelově poslední vůli. To znamená například, že ji úmyslně poškodíte či skryjete. Jedinou šancí, jak se stát v takovém případě způsobilým dědicem je, že Vám zůstavitel tento čin výslovně prominul.
Nezpůsobilý je také ten, kdo se jako manžel či manželka vůči zůstaviteli dopustíte domácího násilí a v době smrti již v důsledku toho běží rozvodové řízení zahájené na návrh zemřelého.

Vydědění

Další případ je ten, když jde o dědictví po dítěti a jeho rodič je zbaven rodičovské odpovědnosti proto, že ho zneužíval, nebo vlastní vinou závažným způsobem zanedbával.
Pokud si zůstavitel nepřeje, aby po něm dědil jeho potomek, může ho vydědit. Musí tak ale učinit písemně v listině o vydědění. Ale nejde to udělat jednoduše, i pro vydědění existují určité podmínky. Potomka lze vydědit v několika případech.

Třeba v případě, že potomek v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou součinnost, trvale neprojevuje o zůstavitele zájem, tedy zůstavitele třeba několik let nekontaktoval, další možností je to, že byl odsouzen k trestu odnětí svobody aspoň na jeden rok pro úmyslný trestný čin či vede trvale nezřízený život. To znamená, že například hodně pije alkohol nebo hraje automaty.
Jinou možností, než je vydědění je přepsat majetek na vybrané osoby už za svého života.