Co je to centrální evidence závětí?

K evidenci závětí slouží takzvaná Centrální evidence závětí. Je to neveřejný seznam ve správě notářské komory. Kromě evidence závětí a listin o vydědění, shromažďuje také ustanovení o správě dědictví.

Číst

 

Zápis listin

Jak se tyto listiny zapisují? Ve formě notářského zápisu uloženého v notářské úschově. Jejich dalším specifikem je to, že byly převzaty okresními soudy od bývalých státních notářství.

Centrální evidenci závětí tvoří dvě navzájem oddělené evidence. Ty se liší svým obsahem. První evidence eviduje závěti, listiny o vydědění, listiny o odvolání závěti a v neposlední řadě i listiny o zrušení listiny o vydědění. Druhá část evidence se stará o listiny ustanovující správce dědictví, listiny o odvolání listiny o ustanovení správce dědictví a listiny o odvolání souhlasu s ustanovením do funkce správce dědictví.

V každé evidenci jsou o každé listině uvedeny základní údaje o jejím pořizovateli, jako je jméno, bydliště, datum narození a také místo jejího uložení.

Přístupy

Do centrální evidence závětí má za života pořizovatele přístup pouze notář a Notářská komora České republiky. Po smrti zřizovatele pak Notářská komora České republiky a osoby které od ní získají souhlas. To je třeba soudní komisař, soud či správní úřad.

Centrální evidence funguje tak, že komora sdělí soudu, nebo jinému státnímu orgánu, notáři, který byl jako soudní komisař pověřen provedením úkonů v řízení o dědictví a osobě, která prokáže právní zájem, na jejich žádost, zda je evidována závěť, nebo více závětí zůstavitele a u koho jsou uloženy a sdělí soudu, jinému státnímu orgánu, nebo notáři, který byl jako soudní komisař pověřen provedením úkonů v řízení o dědictví, na jejich žádost, zda je evidována listina o správě dědictví zůstavitele, nebo více takových listin a u koho jsou uloženy. Žádosti nelze vyhovět, byla-li podána za života pořizovatele nebo odvolatele závěti nebo listiny o správě dědictví.

Kterýkoli notář na žádost osoby, která prokáže právní zájem, zda je v Centrální evidenci závětí evidována listina o správě dědictví a u koho je uložena, vydá opis zápisu z Centrální evidence závětí, je-li listina o správě dědictví evidována. Pokud není evidována, vydá potvrzení o tom, že listina o správě dědictví evidována není. Pokud je evidováno více listin o správě dědictví pořízených stejným pořizovatelem, obsahuje opis zápisu údaje o všech těchto listinách.

Pokud je součástí pozůstalosti nemovitost, je třeba pro dědické řízení vytvořit její odhad. Není to nic složitého – navštivte stránky www.dedim.cz a nechte si ho online vytvořit a zaslat domů poštou!