Jak postupovat, když je více dědiců?

Dědicové se musejí při získání nemovitosti domluvit. Okolo prodeje nemovitosti v dědickém řízení koluje mezi laickou veřejností mnoho neúplných informací. Přitom jde o poměrně jednoznačnou záležitost s jasnými pravidly. Kdo má nárok na dědictví nemovitosti v případě, že je více dědiců?

Číst

 

Dědicové

Majitelem nějakého objektu se dědicové stávají už ode dne, kdy zůstavitel zemřel. Vlastnická práva ale získávají zpětně k danému datu. A dokud není celé řízení oficiálně uzavřeno, mohou dědicové s nemovitým majetkem nakládat jen velmi omezeně. Když má byt nebo dům více předpokládaných dědiců, musejí všichni s daným záměrem, jako je prodej či pronájem, souhlasit.

Pronajímání nemovitosti

Pronajímání povoluje soud, ke kterému je nutné zaslat žádost. Pokud dědicové chtějí byt pronajímat  ještě před koncem dědického řízení, čeká je mnoho vyřizování a papírování. Pak je tedy na zvážení, zda se vůbec vyplatí do toho pouštět, nebo bude rozumnější počkat na řádné skončení dědictví. Jednání se totiž soudem se může protáhnout a výsledek je nejasný.

Stát se může také to, že vám vše schválí třeba jen několik dnů před uzavřením řízení. Takže dědicové ani nestihnou sehnat nájemníky a všechna vynaložená energie přijde nazmar. Doporučení tedy je, aby se dědicové vždy raději poradili s přiřazeným notářem, než začnou konat.

Vyřízení dědictví co nejdříve

Co tedy dělat, když chcete dědictví vyřídit co nejdříve? Je to udělat vše pro to, aby notář mohl dědictví vypořádat co nejrychleji. Spolupracovat s ním, chodit na domluvené schůzky a zejména dodat mu včas nezbytné dokumenty. Jedním z nich je takzvaný odhad nemovitosti pro dědické řízení. Ten můžete snadno sehnat online tady a přijde vám domů poštou!

Kdo je dědic?

Kdo bude dědit, určí buď zůstavitel v závěti či dědické smlouvě, nebo zákon. Ten rozlišuje šest různých skupin dědiců a řadí je podle jejich nároku na dědictví. Neexistuje-li žádný dědic, majetek zemřelého připadne státu. Dědictví bývá určeno buď absolutně - tento dědic získává tento pozemek a zůstatek na tomto účtu nebo relativně - tento dědic získává ideální polovinu tohoto pozemku a třetinu zůstatku na tomto účtu.

Pokud je dědiců více, nabývá se nemovitost do podílového spoluvlastnictví. Dědicové se ale mohou také dohodnout, že nemovitost nabude pouze jeden - nebo více - z nich a ostatní, kteří nemají zájem být spoluvlastníky předmětné nemovitosti, budou dle jejich podílů vyplaceni.

Kupní smlouvu na prodej nemovitosti lze uzavřít až po právní moci usnesení o ukončení dědického řízení. Tímto okamžikem se dědic stává vlastníkem nemovitosti. Kupní smlouvu je nutné uzavřít v písemné podobě a podpisy nechat ověřit. Jedno vyhotovení smlouvy se pak přikládá k návrhu na vklad do katastru nemovitostí.