Jak uzavřít závěť?

Jen zůstavitel a notář. Jak se sepisuje závěť?
Takzvaná závěť, testament, nebo poslední vůle. Smlouva o tom, jak bude naloženo s majetkem po smrti zůstavitele se sepisuje obvykle s notářem, který je zavázán mlčenlivostí. Otevře se až po smrti pisatele.

Číst

Dědictví

Majetek po zemřelém podle zákona zdědí děti a manžel či manželka. Pokud je nemá, přicházejí na řadu další dědicové. Pokud ale chcete část svého majetku odkázat někomu jinému, je třeba sepsat závěť. To lze udělat několika způsoby.

První způsob

První způsob je nejjednodušší. Stačí si vzít pero, čistý papír a psát. Závěť je možné napsat jako dopis, ale také jako seznam v bodech. Je ale důležité ohlídat, aby byl dokument podepsaný. Dědicem může být fyzická či právnická osoba.

Poslední vůli je možné také napsat na psacím stroji nebo počítači. V tomto případě jsou, ale potřeba svědci. Pod tento typ závěti se kromě zůstavitele musejí podepsat dva dospělí lidé. Teprve poté bude poslední vůle platná. Svědci nesmějí být blízcí příbuzní zůstavitele, ani po něm nesmí dědit. Tyto dva způsoby jsou po smrti zůstavitele nejsnáze napadnutelné kvůli nedodržení některých náležitostí. 

Notářský zápis

Pokud chcete mít jistotu, že jste udělali vše podle zákona, svěřte sepsání poslední vůle notáři. Nadiktujete mu, co komu odkazujete a on o tom pořídí notářský zápis.

Závěť můžete měnit, pokud si dokumenty navzájem odporují, platí ten nejnovější. Při sepisování závěti je důležité nezapomenout na to, že ze zákona existují takzvaní neopominutelní dědicové.

I když na ně ve své závěti nepamatujete, stejně dostanou podle práva povinný díl. Ten činí u dospělého dítěte jednu čtvrtinu a u nezletilého potomka tři čtvrtiny dědického podílu.

Vydědění

Neopominutelné dědice je možné vydědit. K vydědění musí mít pořizovatel poslední vůle závažné důvody. Podle notářů ale vzniká velká část závětí právě proto, že potomek neprojevuje opravdový zájem, nepomůže rodičům v nouzi, nebo vede nezřízený život.

Jakoukoli závěť lze napadnout, a to ze dvou důvodů. Její pravosti a její platnosti. I když dědické právo je ve své podstatě nesporné, v tomto bodě jednání ustrne. Pokud je notář spor mezi dědici schopen vyřešit pouhým právním posouzením závěti, pokračuje dál v pozůstalostním řízení.

Ústní závěť

Novinkou od zavedení nového občanského zákoníku je ústní závěť, která se do českého práva vrátila po několika desítkách let. Poslední vůli tak může zaznamenat u lůžka umírajícího třeba starosta obce spolu se dvěma svědky, nebo ji lze vyřknout při mimořádných situacích ohrožení života. Za těchto okolností nemusí být vyhotovena písemně, ale platnost závěti je časově omezena a současné soudnictví s ní zatím téměř žádné zkušenosti nemá.

Dědická smlouva

Ještě větší váhu než závěť má podle nového občanského zákoníku dědická smlouva. Smlouvu uzavírá pořizovatel s budoucím dědicem a nemůže ji jednostranně odvolat. Autor v ní může rozhodnout o třech čtvrtinách svého majetku, zbytek se rozdělí podle zákona.

Je součástí pozůstalosti nemovitost? Odhad její tržní ceny získejte zde!