7 největších chyb samoprodejců. Na co si dát pozor?

Na první pohled to může vypadat jednoduše. Dám si inzerát, stanovím cenu a najdu kupce pro svou nemovitost. Ve skutečnosti je ale prodej složitější, než to na první pohled vypadá a jakákoliv chyba, Vás může přijít draho. Na co si tedy dát pozor?

Číst

Chyba první: stanovení ceny

Pro laiky není jednoduché stanovit správnou cenu. Příliš vysoká může odradit zájemce, příliš nízká naopak znamená ztrátu. Projít si inzeráty podobných bytů v lokalitě může vypadat jako dobrý nápad, který nás na správnou cenu navede. Ale není to tak snadné. Byty se za inzerovanou cenu často neprodají, každá nemovitost je navíc jiná a makléři ví, jak rozdíly reflektovat v ceně. Pokud chcete prodávat nemovitost, podívejte se na cenové mapy.

Chyba druhá: špatné fotky

Fotky jsou to, co spolu s dobrým popisem přiláká vážné zájemce. Je tedy třeba investovat čas a udělat opravdu hezké a vypovídající snímky, zaměřte se na světlo i úhel, odkud místnosti fotíte. Nebo investujte peníze a najměte si profesionála. Pokud využijete služeb realitní kanceláře, ta se o skvělé snímky a případně také o videoprohlídku postará.

Chyba třetí: nepořádek

Tato chyba úzce souvisí s fotografováním. Investujte čas a byt opravdu načančejte. Na fotkách vypadají rozházené věci, ale vlastně i uklizené věci, nehezky. Zaměřte se na detaily a ukliďte byt tak, aby se Vám opravdu líbil. Většina realitních kanceláří se dnes věnuje takzvanému homestagingu – to znamená, že byt upraví, často i vybaví nábytkem, aby si klient lépe mohl představit, jak se mu tam bude žít. Tato služba je zdarma.

Chyba čtvrtá: jednání na prohlídkách

Jen profesionál ví, jak ukázat byt zájemcům. Navíc prohlídky jsou náplň jeho práce a není potřeba se složitě domlouvat na čase, kdy je možné nemovitost ukázat. Makléř nabídne zájemcům několik termínů, nastuduje si všechny potřebné informace o bytě a podá tak opravdu relevantní informace. Pokud se na prodej chystáte sami, důkladně si nastudujte informace o bytě, abyste zájemcům dokázali vždy odpovědět.

Chyba pátá: právní závazky

Prodávané nemovitosti mají velmi často nějakou právní vadu, kterou je třeba před prodejem odstranit, například to, že garáž není zapsána v katastru nemovitostí, některé vedlejší stavby nejsou kolaudovány a podobně. Tyto nedostatky skutečný odborník před prodejem zjistí, pomůže je vyřešit v rámci svých služeb a nemovitost začne nabízet v době, kdy vady nemohou ovlivnit její prodej. Podívejte se tedy, jak je na tom vaše nemovitost a případně další objekty na pozemku.

Chyba šestá: daně a odvody

Většinou mají prodávající informace o tom, že kupující platí daň z nabytí nemovitých věcí. Už však nesledují, za jakých podmínek se platí daň z příjmu, která je přímo závislá na době vlastnění nemovitosti a způsobu jejího nabytí. Pak jsou nemile překvapeni, když dostanou výměr z příslušného finančního úřadu. Sice ušetřili za zprostředkování, ale celkově se jim prodej prodražil.

Chyba sedmá: podpisy a termíny

Jen skutečný odborník ví, kdy je třeba podepsat smlouvu o smlouvě budoucí, kdy je třeba zajít na katastrální úřad, jaké dokumenty jsou třeba a nebo, co je potřeba udělat při prodeji družstevního podílu a co je třeba kde hlásit. Ví také to, jak postupovat, pokud je nemovitost součástí dědického řízení a že je potřeba například odhad nemovitosti pro dědické řízení. Věnujte tedy čas právnické přípravě.